Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

[WIDEO] Katastrofa ekologiczna w rzecze Odrze. Tysiące śniętych ryb.

Pojawiają się następne nagrania z tysiącami śniętych ryb, który wyławianie są z Odry. Rzekę oczyszczają często wolontariusze i wędkarze. Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej co pozwoli w działania zaangażować się również wojsku.

 

Przyczyny katastrofy ekologicznej nie są jeszcze jasne. Z różnych źródeł docierają do nas sprzeczne komunikaty. Niemiecka telewizja RBB powołuje się na badania próbek wody z Odry, które miały wykazać ogromne stężenie rtęci i soli.

 

 

Co gorsze okazuje się, że do Wód Polskich o zanieczyszczeniach sygnały dochodziły już od dawna jednak pracownicy wykazali się biernością. Potwierdził to również prezes sþółki, który przyznał, że “pracownicy Wód Polskich RZGW we Wrocławiu dostali sygnały o tym, że w okolicach Oławy jest bardzo dużo śniętych ryb, 26 i 27 lipca br. Pojechali tam na miejsce […] i bezzwłocznie zawiadomili Policję i przede wszystkim GIOŚ we Wrocławiu“. Wody Polskie informację o zanieczyszczeniu Odry wydały dopiero 10 sierpnia. Skąd ta zwłoka?

 

 

 

Odra jest rzeką, która codziennie wykorzystywana w celach rekreacyjnych, rolniczych, czy jako źródło wody pitnej. Nieświadomi zagrożenia korzystali z licznych plaż narażając na szwank zdrowie i życie swoje jak i swoich bliskich.