Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

Olga Malinkiewicz wynalazła ogniwo fotowoltaiczne wagi kartki! Rewolucja odnawialnej energii.

Czy słyszałeś o perowskitach? Perowskity to obecnie naprawdę bardzo gorący temat, jeśli chodzi o energię odnawialną. Jest szansa na istną rewolucję w temacie produkcji paneli fotowoltaicznych. Cieszy nas to szczególnie dlatego, że nasz kraj ma w tym niezwykle duży udział. Na czym polega ta rewolucja? O co w tym chodzi? Pora to sprawdzić. 

 

Definicja perowskitów 

 

Perowskit jest materiałem, który w przyrodzie występuje w sposób naturalny. Pierwszy raz pojawił się w górach Ural w roku 1838. Perowskit jest minerałem, którego skład to tlen, tytan oraz wapno. Jak to się ma wszystko do paneli fotowoltaicznych? 

 

Ogniwa perowskitowe to tak naprawdę game changer w fotowoltaice. Ich produkcja ma miejsce w fabryce znajdującej się pod Wrocławiem. Mamy do czynienia z komercjalizacją tegoż produktu i to naprawdę na ogromną skalę. Najwięcej informacji na ten temat zna Olga Malinkiewicz, która jest współzałożycielką Saule Technologies, jak i dyrektorem do spraw technologii. 

 

Ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz 

 

Chociaż sama firma Saule Technologies to pierwsza na świecie firma, która to komercjalizuje perowskitowe ogniwa, dopiero w maju bieżącego roku otworzyła swoją pierwszą produkcyjną linię we Wrocławiu razem z liderem fotowoltaiki o nazwie Columbus Energy. 

 

W dniu 24 sierpnia odbyła się premiera instalacji lameli. Panele zostały umieszczone na siedzibie firmy o nazwie Aliplast. Tak naprawdę jest to pierwsze wdrożenie komercyjne perowskitowych technologii słonecznych ogniw i to na całym świecie. 

 

Zalet perowskitowych ogniw jest naprawdę wiele. Tak naprawdę to musimy zaznaczyć, że jest to szereg zastosowań między innymi w budownictwie, jak i w elektryce. Zastosowanie odpowiednich atomów oraz molekuł w strukturze tegoż minerały pozwala na uzyskanie bardzo różnych właściwości. Mowa nie tylko o magentoodporności, ale także o nadprzewodności. Z tegoż właśnie powodu persowskity są obiektem zainteresowań chemików, fizyków, jak i materiałoznawców. Maja one naprawdę sporą swobodę w eksperymentowaniu z tymże minerałem. 

 

Perowskity mają właściwości, które to mogą być niezwykle przydatne dla ludzkości. Bazują one na halogenkach metali z czwartej grupy, a najczęściej z samego ołowiu. Musimy także zaznaczyć, że trwają obecnie badawcze prace, aby znaleźć inne struktury, dzięki którym będzie możliwe zastosowanie także w innych dziedzinach życia perowskitów. Na pewno jest to nadzieja, aby jeszcze bardziej móc wykorzystać te minerały. 

 

Nie da się ukryć, że już nie możemy się doczekać, aż dojdzie do pewnych zmian. Persowskity dają sporo nadziei. Warto śledzić na bieżąco wszelkie nowości pojawiające się na rynku. Szczególnie warto przyglądać się osiągnięciom naszych rodaków. Jesteśmy dumni z każdego nawet najmniejszego sukcesu. Musimy przyznać, że Polacy mogą się pochwalić wieloma sukcesami. Przykład perskowskitów jest kolejnym na to, że nasi rodacy są w stanie naprawdę dużo osiągnięć na rynku europejskim oraz światowym. Czekamy z niecierpliwością na kolejne doniesienia o kolejnych wynalazkach.