Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

Ile procent Polaków chodzi co niedzielę do kościoła?

Polska jest katolickim krajem. Jednak czy to jest tylko na papierze, czy też praktykujących osób jest równie dużo? Tak dobrze już to w rzeczywistości nie wygląda. Bowiem co niedzielę chodzi do kościoła mniej niż czterdzieści procent Polaków. Jeszcze przed dwoma latami było to czterdzieści sześć procent osób. Dlaczego notujemy tak drastyczne zmiany? Sprawdźmy to. 

 

W jakich rejonach i w jakim wieku najczęściej chodzą osoby do kościoła? 

 

Kościół zdaniem wiernych powinien trzymać się z daleka od spraw politycznych. Niestety w naszym kraju kościół miesza się do polityki, a polityka miesza się do kościoła. Nie jest to zdrowe. Możemy wszyscy wierzyć w jednego Boga, ale niekoniecznie mamy te same poglądy polityczne. To właśnie się kłóci. Musimy wiedzieć, że coś jest nie tak z tym podejściem. 

 

Eksperci ten czynnik podają jako jeden z kluczowych, który argumentuje to, że do kościoła chodzi coraz mniej osób. Szczególnie w dużych i średnich miastach zauważana jest tendencja spadkowa. Najwięcej osób uczestniczy przynajmniej raz w tygodniu w mszach świętych na wsiach oraz w mniejszych miastach. Są to znacznie mniejsze społeczności. 

 

Na dodatek, jak można się łatwo domyśleć, kluczową grupą uczestniczącą regularnie w mszach są emeryci oraz osoby starsze. Najmniej do kościołów chodzi młodzieży oraz osób po dwudziestym, oraz trzydziestym roku życia. 

 

Coraz mniej sakramentów 

 

Według nauki kościoła katolickiego każdy wierny powinien przyjąć Chrzest Święty, Pierwszą Komunię Świętą oraz bierzmowanie. Następnie jest to ślub kościelny. Niestety, zauważa się także to, że coraz mniej wierzących przyjmuje sakramenty. Wiele osób mieszka ze sobą i tworzy rodziny bez ślubu kościelnego. Gdy na świecie pojawia się dziecko, to często nie jest dopuszczane do chrztu. Oczywiście jest to decyzja rodziców. 

 

Przedstawiciele kościoła katolickiego są przerażeni tą tendencją. Na pewno poza mieszaniem się kościoła w politykę, duże piętno odciska pedofilia w kościele. Oczywiście nie można powiedzieć, że każdy ksiądz jest pedofilem, czy też przestępcą seksualnym, ale wiele osób po wiadomościach w mediach, jest przerażonych. 

 

Czy kościół jest w stanie coś z tym zrobić? Na pewno wszystkie błędy można naprawić. Po pierwsze jednak trzeba chcieć, a po drugie musimy liczyć się z tym, że na zmiany jest potrzebny czas. Warto jednak podjąć tę próbę, ponieważ dla większości osób kościół i Bóg to ważne kwestie. Być może te tendencje się zmienią, ale trzeba wiedzieć, że czas jest tutaj kluczowy. 

 

Niekiedy nie podoba nam się zachowanie księży, ale tak naprawdę do kościoła chodzimy dla Boga. Właśnie o tym powinniśmy pamiętać i według tego postępować. Nie bójmy się o tego rodzaju rzeczach rozmawiać, ponieważ wszystkie problemy są do rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy w stanie coś wspólnie zaradzić i poradzić sobie ze wszelkimi przeciwnościami. W ten sam sposób powinni do tematu podejść księża. Być może będzie to pierwszy krok, aby coś zmienić. W końcu muszą nadejść zmiany.