Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

Małe firmy zamykają masowo swoją działalność lub ją zawieszają. Spore wzrosty.

Pierwsza połowa bieżącego roku już za nami. Trudno jest w to uwierzyć, ale już przyjęto blisko 26 procent więcej wniosków o zamknięcie działalności gospodarczej niż w roku poprzednim. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie działalności wzrosła rok do roku o prawie czterdzieści procent. Co ma na to wpływ? Głównie Polski Ład. Nic nie wskazuje na poprawę wyników. Prognozuje się, że w drugiej połowie tego roku, będzie się zamykało jeszcze więcej firm. Jest to bardzo przykre. 

 

Niepokojące dane

 

Nie da się ukryć, że wszystkie powyższe wartości są niepokojące i to bardzo. Niestety zmiany niekorzystne w prawie dla prowadzenia własnych firm w Polsce, odbiły piętno. W roku 2022 mamy także do czynienia z niemal ciągłymi zmianami w podatkach. Cały czas pojawiają się nowelizacje Polskiego Ładu. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przede wszystkim tych mniejszych oraz średnich firm. Same księgowe przyznają, że mają problem w doradzeniu czegokolwiek swoim klientom, ponieważ wiele przepisów jest niejasnych. 

 

Na tę dramatyczną sytuację mają wpływ także wzrosty cen energii, a do tego stóp procentowych. Sporo przedsiębiorców po prostu rezygnuje z prowadzenia własnej działalności, ponieważ obawiają się o wypracowanie jedynie ujemnych wyników finansowych. 

 

Brak możliwości wypracowania kosztów 

 

Przedsiębiorcy podejmują takie kluczowe decyzje, ponieważ nie są w stanie wypracować dochodów. Dzięki zawieszeniu działalności można przeczekać bezkosztowo ten, jakże trudny okres. Niestety firmy, które podejmują decyzję o opuszczeniu rynku, już na niego nie wracają. Trudno jest im wypracować i nawiązać nowe biznesowe relacje. 

 

Czy prognozy są przynajmniej troszkę pozytywne? Niestety nic nie wskazuje na to, że sytuacja miałaby się polepszyć. Pamiętajmy o tym, że obecnie mamy sporo problemów oraz ograniczeń związanych z wojną na linii Rosja-Ukraina. Przedsiębiorcy nigdy nie byli pewni przyszłości, ale teraz to już w ogóle mamy do czynienia ze sporą niewiadomą. Obecnie nawet analitycy rynkowi poddają się. Naprawdę jest trudno. 

 

Zanim podejmie się decyzję o zamknięciu, czy też zawieszeniu swojej działalności, to poleca się rozmowę/konsultację z doradcą. Doradca, który jest ekspertem, na pewno pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Wiadomo, że doradcy zauważają kompletnie inne aspekty od nas. Dopiero spojrzenie na daną sytuację z jednej strony, jak i z drugiej, pomoże nam podjąć decyzję ostateczną. 

 

Warto porozmawiać także ze swoją księgową, czy też działem księgowym (w przypadku większej firmy). Być może można znaleźć pewną strefę, w której jest się w stanie nieco zaoszczędzić. Czas pokaże, jakie wnioski zostaną z tego wszystkiego wyciągnięte. Decyzję o zamknięciu, czy też zawieszeniu działalności, można podjąć w każdej decyzji. Kwestia zastanowienia się przez jeden dzień dłużej, nie będzie stanowiło zbyt dużej różnicy. Decyzja będzie ostateczna, a więc musi być przemyślana. Na spontaniczne decyzje nie ma tutaj miejsca.