Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

Kim jest Sergiej Ławrow?

O Ławrowie można pisać naprawdę sporo. Jest to osoba bezkompromisowa, ale uległa Kremlowi. Z jednej strony jest profesjonalny, ale jednocześnie także wybuchowy. Jest konserwatystą, który ma sporo za uszami. Kocha Rosję, ale jednocześnie jest pod wrażeniem Zachodu. Powiedzmy sobie nieco więcej o tym rosyjskim ministrze spraw zagranicznych. 

 

Kariera dyplomaty 

 

Sergiej Ławrow jest weteranem zagranicznej polityki. Prawie od dwudziestu lat stoi na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rosji. Co robi, że tak długo piastuje to stanowisko? Możemy się tylko domyślać, że wywiązuje się ze swoich obowiązków perfekcyjnie, a Moskwa jest z niego naprawdę zadowolona. 

 

Sergiej Ławrow urodził się w roku 1950 pod Moskwą. Jako młody chłopak kochał astronomię oraz fizykę. Jednak szybko zrezygnował z pasji do nauk ścisłych i skończył kierunek stosunków międzynarodowych na uniwersytecie w Moskwie. Na studiach wyróżniał się na tyle, że dostał się na staż, który odbywał w sowieckiej ambasadzie na Sri Lance. Tak rozpoczęła się jego przygoda z językami obcymi. Nie tylko zna senegalski, ale także francuski, czy też angielski. 

 

W rosyjskiej służbie dyplomatycznej działa od roku 1972 i to bez żadnych przerw. Po swoim powrocie ze Sri Lanki pełnił funkcję wysłannika Rosji w Organizacji Narodów Zjednoczonych przez okres dziesięciu lat. 

 

Bezkompromisowy charakter 

 

Sergiej Ławrow ma przydomek „Pan Niet”. Jak można się łatwo domyśleć, oznacza ona „Pan nie”. To określenie zostało do niego wybrane podczas zimnej wojny. Skąd się wziął? Najpewniej z jego charakteru bezkompromisowego. Zawsze jako krytyk był bardzo twardy (i nadal jest). 

 

Znany jest także ze swojego charakteru, który można określić jako dosyć wybuchowy. Nie tylko jest porywczy, ale także zdecydowany. Ciekawostką jest to, że Ławrow jest palaczem od wielu, wielu lat, a sam złożył petycję dotyczącą wprowadzenia zakazu palenia w budynkach ONZ. 

 

Ponoć mężczyzna ma świetną pamięć. Zawsze jest w stanie wypowiedzieć się na dany temat. Nie lubi, jednak gdy dziennikarze nie są w stanie skonstruować jasnego pytania. Osłabienie pozycji ZSRR, a później jego upadek, nie przeszkodziło mu w karierze. W nowej rzeczywistości odnalazł się bez najmniejszego problemu. W roku 1991 został wiceministrem spraw zagranicznych, a trzy lata później podpisał budapeszteńskie memorandum. 

 

Jakie są jego stosunki z Putinem? 

 

Sergiej Ławrow jest od wielu lat głosem, a także twarzą Rosji. Nie ma to wpływu kwestia wzlotów, czy też upadków na linii Stany Zjednoczone-Rosja, podczas aneksji Krymu, a także wsparcia separatystów na wschodniej Ukrainie. Musimy także zaznaczyć, że był adwokatem kampanii wojskowej w Syrii. Odegrał także ważną rolę w kryzysie libijskim. Sprzeciwia się cały czas krytyce zachodniej, jeśli chodzi o łamanie w Rosji praw człowieka.

Po głośnym otruciu Siergieja Skripala, czy też po próbuje otrucia Aleksieja Nawalnego, Ławrow dosyć ostro reagował na wszelkie oskarżenia wobec służb rosyjskich. Mówił jasno i wyraźnie, że nie mają z tym absolutnie niczego wspólnego.