Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

Putin odwiedził Teheran

Putin zdecydował się na odwiedzenie Iranu. Spotkał się tam z prezydentem Turcji, jak i z prezydentem Iranu. Na spotkaniu był także obecny najwyższy duchowy przywódca Alim Chameneim. O czym panowie rozmawiali? Czy coś jest jasne? Sprawdźmy to. 

 

Wiemy, o czym rozmawiali 

 

Wśród wszelkich tematów rozmów Władimira Putina z władzami Iranu były same perspektywy wzmocnienia politycznej współpracy oraz także współpracy handlowej. Mówili także o konflikcie w północnej Syrii oraz ekspercie zboża ukraińskiego z portów Morza Czarnego. Musimy zauważyć, że było to pierwsze spotkanie Putina z przywódcą Państwa NATO od początku wojny rosyjsko- ukraińskiej. 

 

Wizyta ta miała miejsce kilka dni po tym, jak w Izraelu oraz Arabii Saudyjskiej był na wizycie Joe Biden – prezydent Stanów Zjednoczonych. Co może dla nas oznaczać wizyta Putina w Iranie? Na pewno to, że Putin zamierza wzmocnić swoje stosunki z Iranem, Indiami, a także z Chinami. Wszystko przez sankcje zachodnie, które zostały nałożone na Rosję. 

 

Współpraca Rosji i Iranu 

 

Podczas spotkania Ali Chamenei podkreślił współpracę wieloletnią pomiędzy Rosją oraz Iranem. Uważa, że oba państwa muszą być czujne, aby się nie dać zwieść zwodzicielom z zachodu. Powiedział także, że to dzięki Putinowi Rosji udało się zachować niezależność od USA. Cieszy go także fakt, że zarówno Iran, jak i Rosja mogą w końcu handlować nie na dolary, a w oparciu o swoje waluty. Jego zdaniem także dola powinien być wycofywany z handlu światowego. 

 

Dodał, że pomimo cierpienia poszkodowanych na Ukrainie, to Putin nie miał innego wyjścia. Musiał wkroczyć na tereny sąsiedniego kraju. Gdyby tej inicjatywy nie przejął, to Zachód doprowadziłby do wojny ze swojej własnej inicjatywy. 

 

Dużo czasu poświęcono sprawą eksportu ziarna ukraińskiego z portów Morza Czarnego. Pomimo że tego problemu jeszcze się nie udało do końca rozwiązać, to Putin wyraża się o postępie. Podziękował nawet prezydentowi Turcji za wszelkie wysiłki mediacyjne. 

 

Także prezydent Turcji wyraził ogromną nadzieję na sukces rozmów w sprawie ukraińskiego eksportu ziarna. Wskazał także na samą konieczność podtrzymywania telefonicznego kontaktu z przywódcą rosyjskim. 

 

Na sam koniec Putin zarzucił Ukrainie, że w samym Kijowie nie ma woli, aby wypełniać warunki porozumienia, które osiągnięte zostało w Stambule wiosną. 

 

Ocenił, że rezultat ostateczny rozmów oczywiście zależy nie od samych pośredników, ale tak naprawdę od woli obu stron. Spotkanie to można uznać za pewnego rodzaju przełom. Do tej pory Putin nie spotykał się z przywódcami państw NATO. Był to pierwszy raz od lutowych ataków. Czy podejście Putina się zmieni? Czas pokaże. Liczymy na to, że w końcu konflikt zbrojny zostanie zaniechani i mieszkańcy Ukrainy będą mogli spać spokojnie. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nic na to nie wskazuje. Pozostaje nam jedynie czekać. Nie można tutaj niczego przewidzieć. Co

więcej, wiele krajów jest bezsilnych. Warto przyglądać się wszystkim wydarzeniom na bieżąco, aby móc wyklarować sobie zdanie.