Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony, oznacza że zgadasz się na ich użycie.

Aleksiej Nawalny i jego działalność zza muru więziennego.

O Aleksieju Nawalnym było naprawdę głośno. Obecnie znów temat tego bohatera powrócił na pierwsze strony gazet. Aleksiej Nawalny został skazany na dziewięć lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przebywa obecnie w kolonii karnej. Nie oznacza to jednak, że nie myśli o tym, co dzieje się na świecie. Właśnie utworzył swoją fundację. Jest to Międzynarodowa Fundacja do Walki z Korupcją. Kogo możemy znaleźć w zarządzie tejże fundacji? Jest to między innymi Anne Applebaum (żona Radosława Sikorskiego oraz także laureatka nagrody Pulitzera). Co wiemy o tym ważnym kroku?

 

Nikt nie zniszczy tej fundacji

 

Aleksiej Nawalny zrobił dokładnie tak, jak zapowiedział. Stworzył Fundację do Walki z Korupcją. Powiedział, że ani Putin, ani też jego współpracownicy nie zdołają tej instytucji zniszczyć. Mężczyzna także zapowiada, że ma zamiar ją przekształcić w ogólnoświatową fundację międzynarodową. Nazwa oficjalna Międzynarodowej Fundacji do Walki z Korupcją to Anti-Corruption Foundation Internationam. W składzie rady nadzorczej znajdziemy: - Francis Fukuyama (filozof), - Guy Verhofstadt (eurodeputowany, były premier Belgii), - Anne Applebaum (żona Radosława Sikorskiego, laureatka nagrody Pulitzera), - Julię Nawalny (żona Aleksieja Nawalnego).

 

Działalność fundacji jest jak najbardziej jawna. Sama fundacja ma był w stu procentach transparentna. Pierwszą wpłatą przyznaną na jej rzecz to Nagroda Sacharowa. Kwota 50 tysięcy euro została przyznana przez Parlament Europejski. Jest to niesamowicie ważny krok. Nawalny pozwolił sobie napisać na Twitterze, że liczą na naszą pomoc, jak i poparcie. Jednocześnie obiecują, że będą pracować najlepiej, jak potrafią. Aleksiej Nawalny zaznaczył także, że powinno to być w pełni zrozumiałe, ponieważ każdy ich zna.

 

Oskarżenie o ekstremizm w Rosji

 

Aleksieja Nawalnego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to rosyjski prawnik, opozycyjny działacz polityczny, jak i świetny publicysta. Jest także liderem partii o nazwie Rosja Przyszłości. Do tego założył wspomnianą już kilkukrotnie fundację. Jego działania ujawniają materiały, które dotyczą korupcji elit rosyjskich. Wśród tych osób znajduje się prezydent Putin oraz praktycznie całe jego otoczenie. W sierpniu minie dwa lata od poważnego zatrucia Aleksieja Nawalnego. Był to zamach na jego życie. Za tym zamachem mają stać rosyjskie służby specjalne. Oczywiście Kreml zaprzecza jakimkolwiek oskarżeniem. Nawalny wracał do zdrowia w Niemczech. Gdy tylko zdecydował się wrócić do Rosji (rok 2021), to został aresztowany, a następnie osądzony. Skazany został relatywnie szybko na dziewięć lat pozbawiania wolności. Swoją karę odbywa w kolonii karnej. Należy zwrócić uwagę na to, że jest to kolonia o zaostrzonym rygorze. Bez dwóch zdań można powiedzieć, że jest to więzienie, które ma najgorsze opinie w całej Rosji.

 

Jak widać na załączonym obrazku, Aleksiej Nawalny nawet w tak patowej sytuacji nie próżnuje i próbuje działać. Założona fundacja jest na to najlepszym dowodem.